Як правильно взяти кредит
Минули часи, коли про кредити пересічні громадяни могли чути лише в американських фільмах. Сьогодні практично кожен банк може запропонувати клієнтам послугу оформлення кредитів. Умови кредитування настільки спростилися, що отримати готівку в кредит можна вже за кілька хвилин після написання заяви, а банки та кредитні спілки привертають увагу потенційних клієнтів рекламними гаслами на кшталт: "швидкі кредити” чи "кредити за 20 хвилин". Великою популярністю користуються і кредитні картки, з допомогою яких можна отримати швидкий та зручний, а головне "безвідсотковий” доступ до кредитних коштів. У вас недостатньо коштів щоб купити новий телефон? Не проблема, адже у багатьох магазинах побутової техніки вам запропонують купити її у розстрочку!
Нажаль, в у процесі еволюціонування ринку кредитів не відбулася еволюція свідомості громадян. Кредити стали буденною річчю, західний спосіб "життя у кредит” вкоренився у багатьох українських сім’ях, але фінансова грамотність людей залишилася на зародковому рівні. Люди і досі вірять у "безкорисливі” мотиви банків та "прозорі схеми” кредитування. Тому так часто бідні українці неспроможні вибратися із кредитних боргів.
Пропонуємо вашій увазі кілька порад, які підкажуть вам на що звернути увагу, щоб не стати жертвою кредитних інспекторів.
Перед підписанням кредитного договору уважно прочитайте його. Якщо у вас виникли додаткові чи уточнюючі запитання, то без вагань задавайте їх представникам банку та вимагайте обґрунтовану відповідь. Особливу увагу під час ознайомлення із договором зверніть на ті пункти, які написані дрібним шрифтом, адже саме там банки люблять "ховати” важливі деталі та реальні відсотки за кредит.
Уважно перегляньте всі документи та список послуг, які вам пропонують. Зверніть увагу на те, щоб не підписатися на додаткові платні послуги банку, у яких ви не маєте потреби.
Добровільне страхування. Часто співробітники банку до загальної суми вартості кредиту можуть непомітно для вас додати приховані проценти за добровільне страхування життя клієнта чи предмету застави.
Перерахуйте суму переплат. Для цього користуйтеся формулою: [перший платіж] + [загальна сума щомісячних платежів] – [сума кредиту].
Не вірте у рекламні гасла банків про безвідсоткові кредити. Це лише маркетинговий хід, щоб привернути увагу клієнтів. Банки – це не ті організації, які займаються доброчинністю. Тому пам’ятайте, що безплатний сир тільки у мишоловці.
• Закон забороняє банкам видавати нульові кредити, тому під нульовим кредитом банкіри розуміють 0,01%, 0,1%, 1% в місяць, а це 0,12%, 1,2%, 12% в рік відповідно.
• Якщо вам пропонують купити товар у кредит із нульовими відсотками, то найчастіше ці відсотки вже враховані продавцями у суму товару.
• Ви спокусилися на кредитну картку без нарахування додаткових відсотків за користування кредитними коштами? Знайдіть у договорі суму комісії за зняття коштів та погашення кредиту, відкриття і обслуговування рахунку. Ці проценти можуть бути не високі 1-4%, але банки можуть стягувати їх щомісячно, а за основу для нарахування брати загальну суму кредиту. Часто тільки після першої спроби взяти кошти у "безвідсотковий” кредит люди починають усвідомлювати кінцеву суму переплат.
• Іноді, щоб розпродати певну непопулярну групу товарів магазини пропонують купити їх у кредит. Тому рекомендуємо ретельно оглянути товар перед оформленням кредиту на його покупку.
• Можливо, вам пощастить і ви зможете взяти справді безвідсотковий кредит. Адже, кредитування значно збільшує обсяги продажів магазинів, тому продавець часто сам компенсує банкам кредитні відсотки покупців.
Не намагайтеся обманути банк. Банки формують спільну базу позичальників та ведуть кредитні історії кожного клієнта. Тому після спекуляцій ймовірність отримати кредит в іншому банку буде мізерна. Крім того, все частіше банки звертаються до колекторських компаній, які допомагають фінансовим установам "вибити” гроші із несумлінних позичальників.
Підвищення відсоткової ставки. Згідно законом банкам заборонено підвищувати відсоткову ставку в односторонньому порядку. Тому часто банки йдуть на хитрощі в додають пункт про умови підвищення відсоткової ставки у кредитний договір, який вам пропонують підписати.
Зважаючи на все, що описане вище, рекомендуємо не захоплюватися надміру можливостями кредитування, а покладатися лише на власні фінансові можливості.